Zabawy dla Misiaków

Zabawy z masami plastycznymi na koronawirusowy areszt domowy

Koronawirus, poza realnym zagrożeniem jakie ze sobą niesie, rozpoczął okres epidemicznego aresztu domowego.

Jako optymistka, wierzę, że czas spędzony z dziećmi w domu jest pełen radości dla całej rodziny. Jako realistka, zakładam, że każdemu przyda się odrobina inspiracji. A więc… w co się bawić w domu?

Z moich obserwacji wynika, że nasze Misiaki bardzo chętnie uczestniczą w zabawa manualnych wymagających gniecenia, lepienia, wałkowania oraz wszelkiego rodzaju innego sensorycznego doświadczania J. I SUPER! Dlaczego? Bo ciapkanie się w różnego rodzaju cudach ma pozytywny wpływ na małą motorykę, wycisza i pobudza wyobraźnię dzieci.

Nie każdy jednak ma zapas plasteliny lub ciastoliny w domu, a nawet jeżeli, to wspólne przygotowanie z dzieckiem masy plastycznej na pewno będzie dodatkową zabawą/ atrakcją.  Poniżej przedstawiam przepisy, które pomogą stworzyć różnego rodzaju masy. Jedne pachną, inne szokują konsystencją, relaksują i wciągają do niekończącej się zabawy. Część z nich jest doskonałą bazą do wykonywania trwałych dekoracji, inne – wręcz przeciwnie.

1) Masa aksamitna

Spośród mas typu  play-doh, które można zrobić samodzielnie – ta jest jedną z naszych ulubionych: ma gładką, aksamitną konsystencję, nie klei się do rąk, jest niezwykle plastyczna, można dowolnie zmieniać jej kolor i zapach – a przy tym banalnie prosto ją zrobić, przy użyciu jedynie DWÓCH składników.  Jedyna wada – nie jest jadalna.
Przepis:

• balsam do ciała/odżywka do włosów
  • skrobia ziemniaczana.

Proporcje wedle uznania, w zależności od konsystencji, jaką chcemy uzyskać. Opcjonalnie barwniki spożywcze, brokat etc.

2) Masa solna

• Mąka
  • Sól
  • Woda

Ilość 2:2:1 czyli tyle samo mąki co soli i połowę mniej wody. Można dodać też kilka łyżek oleju, aby masa była bardziej aksamitna.

Wszystkie składniki mieszamy. Wodę dodajemy ostrożnie, nie całą na raz. Dokładnie zagniatamy, aż powstanie plastyczna masa bez grudek konsystencją zbliżona do ciasta na pizzę.

Co można zrobić z masy solnej? A czego nie można? – tak powinno brzmieć pytanie. Można niemalże wszystko – masa zastyga w zależności od grubości od kilku godzin do kilku dni.

Wykorzystanie:

• można dodać do niej barwniki i olejki zapachowe;
  • można z niej lepić trwałe dekoracje, świeczniki, przestrzenne figurki i płaskie dekoracje;
  • aby “produkt” był trwalszy, po uformowaniu zostawiamy go do wyschnięcia przez noc, a następnie wsadzamy do piekarnika na 45 minut (ok. 150 stopni C);
  • po zastygnięciu można malować ją farbami (farba blednie, wchłania się).

3)Masa plastyczna do …zjedzenia

• 1 filiżanka masła orzechowego
  • 2 filiżanki mleka w proszku
  • 1 filiżanka miodu

(jeśli potrzebujecie mniej lub więcej masy – nic prostszego. Zachowajcie tylko proporcje 1:2:1 ).

Wszystkie składniki dobrze mieszamy. W razie potrzeby, jeśli masa będzie za rzadka, dodajemy więcej mleka w proszku. Po skończonej pracy każde z dzieci może po prostu zjeść swoje arcydzieło.

4) Przepis na absurdalną ciecz nienewtonowską

Co w niej niezwykłego? Można w nią pukać młotkiem i stawia silny opór, jednak, gdy powoli zanurzamy w niej dłoń – jest płynna jak woda.

Potrzebujemy do niej:

• skrobi ziemniaczanej
  • wody
  • w stosunku 1:1

Wykonanie banalne – wystarczy wymieszać ze sobą oba produkty.

5) Przepis na sztuczny śnieg

Kolejny prosty przepis! Niespecjalnie nadaje się do lepienia trwałych elementów, ale zabawa nim to frajda! Po połączeniu składników polecam wstawić go na 20 minut do lodówki. Robi się zimny niczym prawdziwy śnieg!

• 1 pianka do golenia
  • 8 paczek sody
  • 2 łyżki skrobi

Mam nadzieję, że tych kilka propozycji pomoże przetrwać ten czas wesoło, mądrze i uniknąć grożącej nam nudyJ.