Zabawy dla Misiaków

Zabawy ruchowe dla Misiaków na koronawirusowy areszt domowy- cz.II

Zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków to dobra opcja dla tych, którzy ze względu na panujące zagrożenie wirusowe ograniczyli wyjścia z domu do niezbędnego minimum. Ale nie tylko! Często przeszkoda jest dużo mniej groźna – deszcz za oknem, małe przeziębienie czy niska jakość powietrza mogą sprawić, że aktywność ruchowa znajdzie swoje miejsce wśród czterech ścian naszych domów. Załączone propozycje pomogą zorganizować wspólnie spędzony czas tak, by rozładować nieco energię dzieci równocześnie wpływając pozytywnie na ich rozwój fizyczny i motoryczny. Co to znaczy? Upraszczając teorię:

• rozwój fizyczny dotyczy zmian w budowie – rozrostu kości, mięśni, zmiany wagi i wzrostu;
  • rozwój motoryczny dotyczy kompetencji związanych z ruchem.

Ważne informacje:

• rozwój motoryczny często klasyfikuje się w kontekście zakresów ruchów: mała motoryka dotyczy ruchów precyzyjnych, ruchów palców, dłoni – np. lepienie, malowanie, pisanie, wiązanie butów; duża motoryka odnosi się do czynności angażujących całe ciało lub duże partie – np. skakanie na skakance, chodzenie, bieganie, wchodzenie po schodach;
  • rozwój fizyczny przebiega w dwóch kierunkach: od głowy do nóg i od linii środka do boków – oznacza to, że w pierwszej kolejności zależy nam na rozwoju dużej motoryki, a np. szlaczki to jeden z ostatnich elementów ćwiczeń w nauce pisania.

Życzę dobrej zabawy, pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Pani Ania