Europejskie Dni Dziedzictwa

1. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa

Szanowni Państwo,

Przed nami 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Inauguracja tego wyjątkowego wydarzenia odbędzie się w sobotę 9 września br. o godz. 14.45 na Rynku w Opolu.

Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, historii i kultury. To wspaniała inicjatywa, która we wrześniu łączy wszystkie kraje Kontynentu Europejskiego pod jednym szyldem, w jednym celu. EDD to swoisty manifest wskazujący szerokiemu audytorium właściwe miejsce jakie zajmuje
i powinno zajmować dziedzictwo, jego znaczenie i rolę w kształtowaniu naszej tożsamości
i przestrzeni. To także ciekawa oferta spędzania czasu wolnego, która prowokuje do refleksji, zgłębienia wiedzy, a także stawia pytania o potrzebę ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Podczas tej jubileuszowej edycji święta zabytków w województwie opolskim odbędzie się 300 wydarzeń w blisko 70 miejscowościach. Wstęp na wszystkie wydarzenia EDD jest bezpłatny.

Nasze przedszkole również włączyło się w tę szlachetną inicjatywę poprzez zorganizowanie różnorodnych działań. I tak już 12 września o godz. 9.30 odbędzie się prelekcja pt.”Co to jest krajobraz dziedzictwa”, natomiast o 10.00 zapraszamy na warsztaty plastyczne “Krajobraz mojego miasta”. W środę 13 września dzieci 5-6 letnie wyruszą na wycieczkę “Śladami Opolskich Zabytków”. W czwartek 14 września o godz. 9.30 odbędzie się spotkanie ze śląską bajarką “Opowieści Ziemi Śląskiej”. Dodatkowo, w dniach 11-15 września zapraszamy do obejrzenia wystawy prac wykonanych przez dzieci przedszkolne “Opole znane i niepoznane. Prace będą eksponowane w holu przedszkola. Serdecznie zapraszamy.