Czyste ręce

Dziś od rana plusk w łazience.
To maluchy myją ręce.
Najpierw w wodzie opłukują,
potem mydłem nasmarują.
Znowu woda – istny cud.
W umywalkę puk -puk -puk.
Jeszcze tylko kran zakręcę
i już czyste mamy ręce.

Dnia 15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Do akcji włączyły się także dzieci z naszej grupy. Celem akcji było uświadomienie dzieciom jak ważne w ich życiu jest częste mycie rąk, które może ochronić przed wieloma chorobami. W naszej grupie odbyły się rozmowy na temat zarazków i bakterii, a także o celu mycia rąk i praktyczne ćwiczenia jak myć je prawidłowo. Dzieci mogły zobaczyć różne rodzaje mydeł i powąchać jak one pachną. Wykonaliśmy doświadczenia, w którym dzieci dowiedziały się, że mydło szybciej się rozpuszcza w ciepłej wodzie oraz doświadczenie z pieprzem i mydłem, w którym przy brudnym paluszku pieprz nie ucieka, a przy paluszku z mydłem pieprz (bakterie) odsunęły się.